FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czy w AirBadmintona można grać normalnymi rakietami do badmintona?

Tak, do gry w Airbadmintona wykorzystujemy standardowe rakiety do badmintona. Zaleca się korzystanie z ofert wiodących marek.

Gdzie można grać w AirBadmintona?

W AirBadmintona można grać wszędzie gdzie znajdziemy na to miejsce – parki, ogrody, ulice, plaże itp. Dopuszcza się wszystkie nawierzchnie twarde jak i piaszczyste. Wystarczy znaleźć odpowiednią ilość miejsca (kort 16×6 m + 1m z każdej strony na wolna strefę), upewnić się że podłoże jest bezpieczne i wolne od kamieni, szkła itp.

Czym różni się AirBadminton od badmintona?

Badminton to sport indoorowy (uprawiany w obiektach sportowych). Dodatkowo badminton to dyscyplina olimpijska w której rywalizuje się w grach pojedynczych i podwójnych. Natomiast AirBadminton jest sportem, który może być uprawiany dosłownie wszędzie (park, boisko piłkarskie, ogród, ulica, plaża itp.). Boisk do AirBadmintona jest dłuższe i posiada martwą strefę (wykluczoną z gry). W AirBadminton można rywalizować w grach pojedynczych, podwójnych i potrójnych (zwane treblami). To co wyróżnia AirBadmintona od badmintona to nowa lotka AirShuttle, która dzięki specjalnej konstrukcji jest mniej podatna na wiatr.

 Z jakiego naciągu korzystać i na ile naciągać?

Do gry w AirBadmintona wykorzystujemy standardowe rakiety do badmintona co za tym idzie również standardowe naciągi. Zaleca się korzystanie z naciągów o grubości 0,69 mm i grubsze, które zapewnią dłuższą żywotność. BWF rekomenduje serwisować rakiety z siłą naprężenia ok 8/9 kg. Dla wielu może się to wydawać niebywale mało. W fazie naszych testów, przy wykorzystaniu odpowiednich naciagów rekomendowana siła naciągu to 10/11 kg. (Naciąg Ashaway ZyMax 69 FIRE – 0,69 mm).

Czy w AirBadmintona można grać zwykłą lotką do badmintona?

Otóż NIE. W AirBadmintona można grać tylko i wyłącznie lotką AirShuttle z prostych przyczyn. Lotka AirShuttle jest mniej podatna na zmienne warunki atmosferyczne i ma inną trajektorie lotu. Nie zapominajmy iż w AirBadmintona gramy na korcie o długości 16 m.

Co to „martwa” strefa i dlaczego ona jest?

Martwa strefa to obszar 2 m od środka kortu po każdej stronie boiska (łącznie 4 m). W AirBadmintona gramy lotką AirShuttle, która dzięki swojej charakterystyce jest mniej podatna na wiatr ale przez to nie pozwala na grę przy siatce. Jej waga nie pozwala na pełną kontrolę uderzeń przy siatce, znanych z badmintona. Dlatego by nadać grze nowej trajektorii wprowadzono martwą strefę. Dodatkowo w martwej strefie nie może znajdować się żaden zawodnik przed jak i w trakcie uderzenia. Dopuszcza się wylądowanie w martwej strefie po uderzeniu lotki.